Ponowne wstrzymanie sprzedaży homeopatycznych leków recepturowych

Główny Inspektor Farmaceutyczny po miesięcznym odroczeniu trybu natychmiastowej wykonalności wcześniejszej decyzji WIF, w sumie jednak ją podtrzymał dnia 22 lipca 2019. Tym samym cofnął licencję na działalność Aptece „Pod Wagą”, co jest równoznaczne ze wstrzymaniem sprzedaży homeopatycznych leków recepturowych rodzimie sporządzanych w Sycowie. Tym samym Apteka ponownie została zamknięta mimo licznych interwencji i protestów ze strony lekarzy i pacjentów stosujących homeopatię, a sprzedawane przez nią leki nie są dostępne.

Nie ma tu znaczenia, że przepis na jaki powołuje się urząd ma za zadanie ukrócenie „odwróconego łańcucha sprzedaży” i z oczywistych względów nie może mieć tutaj zastosowania.
Polskie Towarzystwo Homeopatyczne wystosowało pismo protestujące przeciwko takiemu postępowaniu i wskazujące na łamanie konstytucyjnej zasady wolności wyboru formy terapii. Pismo to jednak nie zostało przesłane do Głównego Inspektora Farmaceutycznego, który oficjalnie zapowiedział, że będzie ignorował wszelkie głosy protestu.

Pismo zostało złożone w sądzie, wraz ze skargą Apteki na postępowanie urzędu.
Pismo Polskiego Towarzystwa Homeopatycznego protestujące przeciwko ponownemu wstrzymaniu dostępności leków homeopatycznych rodzimie sporządzanych przez Aptekę „Pod Wagą”pdf_button.